2nd Floor, Education Services Centre, Upper East Street, Mt Pleasant, Harare
+263 4 304530/308239
Mon-Fri 08:00 - 16:30

Background

The National Arts Merit Awards (NAMA) is the premier award given by the National Arts Council of Zimbabwe (NACZ) in recognition of outstanding achievements in the arts and culture. The inaugural NAMA was held in February 2002 honouring artists who excelled in 2001. Since then, NAMA award ceremonies have been held in February of each year to recognise artists who would have excelled in the previous year. NAMA has reviewed its categories for the 15th Edition and beyond after carrying some country wide consultative forums.

img_divider

Aim / Objective

Aim

NAMA aims to recognise outstanding talent and excellence in the different fields of Zimbabwean art and culture.

Objectives

NAMA hopes to achieve the following:

  • Inspire Zimbabwean artists to strive for higher and original forms of artistic achievement and excellence.
  • Provide opportunity for the publicity and marketing of the arts locally and internationally.
  • Encourage and attract more players to join the arts and culture sector.
  • Confirm the arts and cultural industries as capable of improving the status and quality of life of practitioners.
  • Increase the appreciation, consumption and enjoyment of Zimbabwean art locally and internationally.

Who & How to Participate

Who can Participate

All Zimbabwean artists from any of the artistic disciplines and categories who would have excelled in a particular year are eligible for selection. Zimbabwean residents are also free to submit their entries.

How To Participate

Entry forms can be obtained from NACZ offices, National Gallery of Zimbabwe, registered arts associations and organizations in Zimbabwe. Individuals, associations and organizations that have in-depth knowledge of the artists whom they think produced quality and outstanding work during the year under review can fill-in the forms giving the particulars of the artists or groups entered.

Criteria for Selection

NACZ appoints individual and institutional Monitors who will be monitoring excelling artists throughout the year. These are professional individuals with an in-depth knowledge of the arts as well as arts organizations of repute.

A panel of Independent Adjudicators is then appointed to preside over all the submissions.

Three entries are then selected for each award category.

The Adjudicators are guided by well laid down selection criteria which include the following:

  • Creativity and Originality,
  • Originality and Innovativeness ,
  • Development and Construction,
  • Characterization,
  • Strong Competitive Ideas,
  • Entertainment Value,
  • Design and Layout,
  • Use of Instruments,
  • General Appeal, and
  • Size of Audience Built.
Winners receive a trophy and a certificate.
The opening date for entries is 1st December each year and the closing date for submission of entries is 30th November of the following year.
  • All entries must be accompanied by the artist’s product where possible. These could be in the form of videotapes, cassettes, CDs, DVDs, pictures and books where possible.
  • Works of art to be considered should be submitted either through an Arts Organization, (institution or organization registered with the National Arts Council of Zimbabwe) or directly to the National Arts Council Offices at Provinces or Head Office.
  • Artists submitting their works are encouraged to supply three sets to assist in the adjudication process, with the exception of visual arts products.
  • NACZ reserves the right to retain artifacts. In cases where artifacts have to be returned to the owner, please ensure they are collected no later than 30th May of each year after the awards ceremony.
  • Only Zimbabwean citizens or those with resident status are eligible for selection.
  • The adjudicators’ decision is final

Music Awards

Outstanding Female Musician
Outstanding Male Musician
Outstanding Song
Outstanding Album
 

Literary Awards

Outstanding Fiction Book
Outstanding Children’s Book
Outstanding First Creative Published Work
 

Dance Awards

Outstanding Female Dancer
Outstanding Male Dancer
Outstanding Dance Group
Outstanding Choreographer


Theatre Awards

Outstanding Actor
Outstanding Actress
Outstanding Theatrical Production
Outstanding Director
 

Visual Arts Awards

Outstanding Mix-Media Work
Outstanding 2 Dimensional Work
Outstanding 3 Dimensional Work
Outstanding Exhibition

Media Awards

Outstanding Journalist Print
Outstanding Journalist TV
Outstanding Journalist Radio
Outstanding Online Media

Spoken Word Awards

Outstanding Comedian
Outstanding Poet
Film and Television
Outstanding Actor
Outstanding Actress
Outstanding Music Video
Outstanding Screen Production (Television)
Outstanding Screen Production (Short Film)
Outstanding Screen Production (Full Length Film)

Promoter of the year

The award is given to an outstanding promoter who engages in doing business with the artsin an orderly, organised and professional manner.  

National Arts Service Award

This award is given in recognition of the work done by a person (living or posthumous), institution, organization in promoting and developing the arts in Zimbabwe.

Arts Personality of the Year

This is in recognition of the work by an individual artist or group in raising the national flag through promoting Zimbabwean arts and culture on international platforms.

People’s Choice Award

It is awarded to an artist, group or institution that would have received the most votes from members of the public during the run up to the NAMA ceremony.

LITERARY ARTS AWARDS

1. OUTSTANDING FIRST CREATIVE PUBLISHED WORK
(The publication should be the first for the particular author) The book should have the following characteristics;
  1. Originality
  2. Innovativeness
  3. Strong Competitive Ideas
  4. Strong Story- line Plot
  5. Lively and effective Characterisation
  6. General Appeal
2. OUTSTANDING CHILDREN’S BOOK
Must be a children’s book with the following characteristics;
  1. Originality
  2. Strong Competitive Ideas
  3. Presentation ability
  4. Innovativeness
  5. Good Plot
  6. Effective Characterisation
  7. General Appeal
3. OUTSTANDING FICTION BOOK
The book should have the following characteristics;
  1. Originality
  2. Innovativeness
  3. Content appropriate for the target readers
  4. Design appropriate for the type of book
  5. General Appeal


MUSIC AWARDS

1. OUTSTANDING SONG
The adjudicators will look at the following;
  1. Quality of the SONG
  2. Relatedness
  3. Quality of captivating
  4. Size of the song
2. OUTSTANDING MUSICIAN/GROUP
The adjudicators will look at the following;
  1. Size of audience built
  2. Use of Musical Instruments and Voice
  3. Innovativeness and Originality
  4. Repertoire
  5. Dancing and how it adds value to the music
  6. Entertainment Value
3. OUTSTANDING ALBUM
The adjudicators will look at the following;
  1. Use of Musical Instruments and Voice
  2. Innovativeness and Originality
  3. Repertoire
  4. Entertainment Value
4. OUTSTANDING CHORAL GROUP
The adjudicators will look at the following;
  1. Originality
  2. Size of audience built
  3. Use of Musical Instruments and Voice
  4. Innovativeness and Originality
  5. Repertoire
  6. Dancing and how it adds value to the music
  7. Entertainment Value

DANCE AWARDS

1. OUTSTANDING DANCE GROUP
The adjudicators will look at the following;
  1. Originality and Innovativeness
  2. Team spirit
  3. Flexibility and Competitiveness
  4. Dance Communication
  5. General Appeal
2. OUTSTANDING MALE DANCER
3. OUTSTANDING FEMALE DANCER
The adjudicators will look at the following;
  1. Use of the instrument
  2. Body Language
  3. Reception Level
  4. Originality and Innovativeness
  5. General Appeal

THEATRE / DRAMA AWARDS

1. OUTSTANDING ACTOR
2. OUTSTANDING ACTRESS
The adjudicators will look at the following;
  1. Ability to act
  2. Entertainment Value
  3. Performance
  4. Use of Space
3. OUTSTANDING THEATRICAL PRODUCTION
The adjudicators will look at the following;
  1. Originality and Innovativeness
  2. Strength of dialogue
  3. Entertainment Value
  4. Characterisation
  5. Story-line Plot
  6. General Appeal

FILM AND TELEVISION AWARDS

1. OUTSTANDING MUSICAL VIDEO
The adjudicators will look at the following;
  1. Quality of the Video
  2. Relatedness
  3. Quality
  4. How it is captivating
  5. Size of the video
2. OUTSTANDING ACTOR
3. OUTSTANDING ACTRESS
The adjudicators will look at the following;
  1. Ability to act
  2. Originality and Innovativeness
  3. Entertainment Value
  4. Performance
  5. General Appeal
4. OUTSTANDING SCREEN PRODUCTION (Television – soap)
5. OUTSTANDING SCREEN PRODUCTION (Television – drama)
6. OUTSTANDING SCREEN PRODUCTION (Film)
  1. Cinematography and Colour
  2. Originality and Innovativeness
  3. Strength of dialogue
  4. Entertainment Value
  5. General Appeal

VISUAL ARTS AWARDS

1. OUTSTANDING MIX MEDIA WORK
2. OUTSTANDING 2-DIMENSIONAL WORK (Painting, drawing, photography)
3. OUTSTANDING 3 - DIMENSIONAL WORK (Sculpture, ceramics, craft)
The adjudicators will look at the following;
  1. Originality
  2. Creativity and Innovativeness
  3. Development
  4. Construction
  5. General Appeal

NATIONAL ARTS SERVICE AWARD SERVICE RENDERED

  1. How outstanding is the work of the artist in question? How original and innovative is / was s/he?
  2. Does the artist’s work mark a memorable part in the arts and culture industry?
  3. How much contribution did the artist being awarded give to the arts industry?
  4. If deceased, how great a void did his death create in the arts and culture industry?


NATIONAL ARTS PERSONALITY OF THE YEAR AWARD

An artist who would have been an effective ambassador of Zimbabwe through the arts.

SPOKEN WORD AWARDS

Outstanding Poet
Tinashe Tafirenyika
Outstanding Comedian
Mandl’enkosi S. Mathe aka Mandla Da Comedian

LITERARY ARTS AWARDS

Outstanding Fiction
Survivors Café by Stanley Mushava [Underclass Books & Films]

THEATRE AWARDS

Outstanding Actor
Leonard Phiri in Ihloka
Outstanding Actress
Charlene Mangweni in The Incident
Outstanding Theatrical Production
The Incident directed by Elizabeth Muchemwa
Outstanding Director
Thulani Mbambo for Double Funeral

DANCE AWARDS

Outstanding Female Dancer
Yeukai Zinyoro-Chandiposha in Variety
Outstanding Male Dancer
Malcom E. Chirove in LA Puissance
Outstanding Dance Group
M & M Dance Factory
Outstanding Choreographer
Sean Mambwere - Online

VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding 2 Dimensional Work
Twisted Yoke Ropes by Webster Mubayirenyi
Outstanding Mix Media Work
Madam Vebvoda Foni by Evans T. Mutenga
Outstanding Exhibition
From Line to Form by Helen Lieros at Delta Gallery

FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actress
Kudzai Musungo in Muzita Rababa
Outstanding Actor
Charles Mzemba in Kushata Kwemoyo
Outstanding Music Video
Over Again produced by Vimbai Mukarati ft. Vimbai Mukarati
Outstanding Screen Production (Television)
Muzita Rababa directed by Shem Zemura
Outstanding Screen Production - Short Film
Ruvimbo’s Wedding directed by Ben Mahaka
Outstanding Screen Production - Full Length Film
Kushata Kwemoyo directed by Shem Zemura

MEDIA AWARDS

Outstanding Journalist - Radio
Nicola Ndoro - Star FM
Outstanding Journalist - Print
Prince Mushawevato - Sunday Mail
Outstanding Journalist - TV
Sifiso Mpofu - ZBC
Outstanding Online Media
Bustop TV

MUSIC AWARDS

Outstanding Male Musician
Mukudzei Mukombe aka Jah Prayzah
Outstanding Female Musician
Janet Manyowa
Outstanding Album
Kutonga Kwaro by Mukudzei Mukombe aka Jah Prayzah
Outstanding Song
Ndini Ndamubata by Mukudzei Mukombe aka Jah Prayzah

SPECIAL AWARDS

Outstanding Promoter
Divine Assignments
Arts Service
Rooftop Promotions
Lifetime Achievement
Pathisa Nyathi
People’s Choice
Wallace Chirumiko aka Winky D

16th NAMA EDITION WINNERS

THEATRE AWARDS

Outstanding Actor
Everson Ndlovu in Liberation
Outstanding Theatrical Production
Liberation by Savanna Trust
Outstanding Director
Matesu Dube for Warrior

SPOKEN WORD AWARDS

Outstanding Poet
Tinashe Tafirenyika
Outstanding Comedian

Nqobizitha Dube aka Q Dube

LITERARY ARTS AWARDS

Outstanding 2 Dimensional Work
Gumbeze Renherera by Anthony Bumhira
Outstanding 3 Dimensional Work
Washing Hair by Edson Kangadza
Outstanding Mix Media Work
Mhodzi Dzemusango by Semina Mpofu
Outstanding Exhibition
Woman by Miriro Mwandiyambira at First Floor Gallery

DANCE AWARDS

Outstanding Female Dancer
Christina Jenkins in Ghost
Outstanding Male Dancer
Stephane Thomas in Phantom
Outstanding Dance Group
Breakthrough Productions
Outstanding Choreographer
Timikha Fisher - Listen

FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actress
Jesesi Mungoshi in Muzita Rababa
Outstanding Actor
Anthony Tongani in Conflicts
Outstanding Music Video
Zino Irema(Ndirikukuwonai Zvangu) by Andy ‘Cutta’ Sobhuza ft. Takura
Outstanding Screen Production (TV)
The Arthur C Evans Show directed by Trey Ncube
Outstanding Screen Production - Short Film
Seiko directed by Sydney Taivavashe
Muzita Rababa directed by Nick Zemura


MEDIA AWARDS

Outstanding Journalist - Print
Tinashe Muchuri-News Day
Outstanding Journalist - Radio
Tawanda Gudhlanga -SFM
Outstanding Journalist - TV
Andrew Neshamba -ZBC
Outstanding Online Media
Zimbuzz

MUSIC AWARDS

Outstanding Female Musician
Ammara Brown
Outstanding Male Musician
Mukudzei Mukombe aka Jah Prayzah
Outstanding Album
Gafa Futi by Wallace Chirimuko aka Winky D
Outstanding Song
Mdhara Vachauya by Mukudzei Mukombe aka Jah Prayzah

SPECIAL AWARDS

Outstanding Promoter
2 Kings Entertainment
Outstanding Promoter
IYASA
Arts Servicer
Nigel Munyati
People’s Choicer
Wallace Chirimuko aka Winky D

15th NAMA EDITION WINNERS

LITERARY ARTS AWARDS

Outstanding First Creative Published Works
Chaotic by Samantha Chihuri Ess Tee Publications
Outstanding Children’s Book
Tsuro naGudo: Misi yese Haifanani by Daniel Mutendi and Wilbur Kandiero
Outstanding Fiction
Textures by John Eppel & Togara Muzanenhamo [263 Nhetembo]

DANCE AWARDS

Outstanding Male Dancer
Mehluli Dube of Umkhathi Theatre Works
Outstanding Female Dancer

Timikha Fisher of Breakthrough Productions

Outstanding Dance Group
M & M Dance Factory
Outstanding Choreographer
Sean Mambwere of M & M Dance Factory

VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding 2 Dimensional Work
Tears of a Woman by Mavis Tauzen
Outstanding 3 Dimensional Work
Happy Elephant by Farai T. Tandi
Outstanding Mix Media Work
The Dog and the Bone by Johnson Zuze
Outstanding Exhibition
Mutations and Permutations: A Situationist Proposal by NGZ

SPOKEN WORD AWARDSS

Outstanding Poet
Philani Nyoni
Outstanding Comedian
Victor T Mpofu aka Doc Vikela

THEATRE AWARDS

Outstanding Actress
Nyaradzo Nhongonhema in Chimbwido the Girl of War
Outstanding Actor
Gift Chakuvinga in The Taking
Outstanding Theatrical Production
Chimbwido the Girl of War by Stanley Mukuwe
Outstanding Director
Stanley Makuwe for Chimbwido the Girl of War

FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actor
Anthony Tongani in Ngozi
Outstanding Actress
Chipo Mbizvo in Mwanasikana
Outstanding Music Video
Huyai Tinamate by Charles Mawungwa
Outstanding Screen Production (TV)
Tonight with Zororo directed by Nqobizitha Mlilo & Zororo Makamba
Outstanding Screen Production - Short Film
Jane the Ghost directed by Learnmore Sibanda
Outstanding Screen Production - Full Length Film
Mwanasikana directed by Beauty Nakai Tsuro

MEDIA AWARDS

Mwanasikana directed by Beauty Nakai Tsuro
Outstanding Journalist Print
Beaven Tapureta - The Herald
Outstanding Journalist Radio
Sifiso Mpofu - ZBC
Outstanding Journalist TV
Josephine Mugiyo - ZBC
Outstanding Online
Panorama

MUSIC AWARDS

Outstanding Female Musician
Selmor Mtukudzi
Outstanding Male Musician
Mukudzei Mukombe aka Jah Prayzah
Outstanding Album
Jerusarema by Mukudzei Mukombe aka Jah Prayzah
Outstanding Song
Disappear from Gafa Life by Wallace Chirimuko aka Winky D

SPECIAL AWARD

Outstanding Promoter
Danchip Investments t/a Legends Sports Bar
Arts Service
Stephen Chifunyise Nhimbe Trust
People’s Choice
Wallace Chirimuko aka Winky D

DANCE AWARDS

Outstanding Female Dancer
Christina Jenkins in Ghost
Outstanding Male Dancer
Stephane Thomas in Phantom
Outstanding Dance Group
Breakthrough Productions
Outstanding Choreographer
Timikha Fisher - Listen

FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actress
Jesesi Mungoshi in Muzita Rababa
Outstanding Actor
Anthony Tongani in Conflicts
Outstanding Music Video
Zino Irema(Ndirikukuwonai Zvangu) by Andy ‘Cutta’ Sobhuza ft. Takura
Outstanding Screen Production (TV)
The Arthur C Evans Show directed by Trey Ncube
Outstanding Screen Production - Short Film
Seiko directed by Sydney Taivavashe
Muzita Rababa directed by Nick Zemura


MEDIA AWARDS

Outstanding Journalist - Print
Tinashe Muchuri-News Day
Outstanding Journalist - Radio
Tawanda Gudhlanga -SFM
Outstanding Journalist - TV
Andrew Neshamba -ZBC
Outstanding Online Media
Zimbuzz

MUSIC AWARDS

Outstanding Female Musician
Ammara Brown
Outstanding Male Musician
Mukudzei Mukombe aka Jah Prayzah
Outstanding Album
Gafa Futi by Wallace Chirimuko aka Winky D
Outstanding Song
Mdhara Vachauya by Mukudzei Mukombe aka Jah Prayzah

SPECIAL AWARDS

Outstanding Promoter
2 Kings Entertainment
Outstanding Promoter
IYASA
Arts Servicer
Nigel Munyati
People’s Choicer
Wallace Chirimuko aka Winky D

14th EDITION NAMA WINNERS

DANCE AWARDS

Outstanding Male Dancer
Mcintosh Jerahuni
Outstanding Female dancer
Cheryl Mabaya
Outstanding Choreographer
Ketan Nagar
Outstanding Dance group
Dance Trust of Zimbabwe

FILM AND TELEVISION

Outstanding Actor
Partwell Mazvo
Outstanding Actress
Bianca Mangwenzi
Outstanding Screen Production Television
Mr Perfect by Gugulethu Ndlovu
Outstanding Screen Production Full length
Dust and Fortunes by Justice Chapwanya Mokoena
Outstanding Screen Production Short Film
My Dream by Isheunesu Moyo
Outstanding Music Video
Changamire by Munyaradzi Nota

LITERARY AWARDS

Outstanding First Creative
Shards by Cynthia Marangwanda
Outstanding Children’s book
Around the fire folktales of Zimbabwe by Raisedon Baya and Christopher Mlalazi
Outstanding Fiction
Bhuku risina basa nekuti rakanyorwa masikati by Memory Chirere

MEDIA AWARDS

Outstanding Journalist Print
Garikai Mazara (Sunday)
Outstanding Journalist TV
Josephine Mugiyo (ZBC)
Outstanding Journalist Radio
Tendai Chakanyuka
Outstanding Online Media
Writers International Zimbabwe

VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding 2 Dimensional Work
Undressing to redress by Wallen Mapondera
Outstanding 3 Dimensional Work
Mwana Wedangwe by Rufaro Murenza)
Outstanding Mix Media
Disappearing faces by Rizimu Chiwawa
Outstanding Exhibition
Crossing the Brigde by Clifford Zulu and Israel Israel

MUSIC AWARDS

Outstanding Female Musician
Cynthia Mare
Outstanding Male Musician
Sulumani Chimbetu
Outstanding Album
Mhai Singles by Tocky Vibes
Outstanding Song
Mhai by Tocky Vibes

SPOKEN WORD AWARDS

Outstanding Poet
Likhwa Ncube
Outstanding Comedian
Clive Chigubhu

THEATRE AWARDS

Outstanding Actress
Bathabile Dhlamini in Umbiko KaMadlenya
Outstanding Actor
Memory Kumbota in Umbiko KaMadlenya
Outstanding Director
Nelson Mapako for Umbiko KaMadlenya
Outstanding Actor
Memory Kumbota in Umbiko KaMadlenya
Outstanding Theatrical Production
Umbiko KaMadlenya

SPECIAL AWARDS

Arts Service Award
Dr Angeline Kamba
Arts Personality Award
Carl Joshua Ncube
Lifetime Achievement Award
Dr Oliver Mutukudzi
People’s Choice Award
Uncle Ritchie aka Richard Mike Matimbai

13th NAMA EDITION WINNERS

DANCE AWARDS

Outstanding Group
8 Count Dance Crew
Outstanding Dance Crew
Maylene Chenjerai Tumbuka Dance Company
Outstanding Male Dancer
Peter Lenso – Tumbuka Dance Company
Outstanding Choreographerr
Sean George Mabwere – Rolex Dance Crew

VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding Mix Media
Nhapwasikana by Forbes Mushipe
Outstanding 3 Dimensional Work
Indigenization by Israel Israel
Outstanding Exhibition
No Nominees

SPOKEN WORD AWARD

Outstanding Comedian
Simba Kakora aka Simba the Comic King
Outstanding Poet
Obert Dube

THEATRE/DRAMA AWARDS

Outstanding Actress r
Nyaradzo Nhongonhema in Pub Stories Tafadzwa Hananda in Pub Stories and Half Empty
Outstanding Theatrical Production
Pub Stories by Savannah Trust

LITERARY AWARDS

Outstanding First Creative Published Work r
Zviwiravanhu written by Tinomutenda Mpofu and Published by College Press
Outstanding Children’s Book
The River god Unyaminyami written by Fortune Tazvivinga, Published by Art and Ceramics Publishers
Outstanding Fiction Book
Imbwa Yemunhu written by Ignatius Mabasa Published by Bhabu Books

MEDIA AWARDS

Outstanding Journalist Print
Shamiso Yikoniko – Sunday Mail
Outstanding Journalist TV
Sifiso Mpofu – ZBC
Outstanding Journalist Radio
Problem Masau – Star FM
Outstanding Online Media
Zimbojam

FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actor
Nash Mphepho in Decoder
Outstanding Actress
Eunice Tava in Sinners
Outstanding Music Video
Mwanasikana by Willard Magombedze featuring Jah Prayzah
Outstanding Screen Production
Full Length Film-Gringo the Trouble Maker by Enock Chihombori
Outstanding Screen Production
Decoder by Jasen Mphepho

MUSIC AWARDS

Outstanding Female Musician
Olivia Charamba
Outstanding Male Musician
Mukudzei Makombe aka Jah Prayzah
Outstanding Album
Tsviriyo by Mukudzei Makombe aka Jah Prayzah
Outstanding Song
Tsviriyo from Tsviriyo by Mukudzei Makombe aka Jah Prayzah

SPECIAL AWARDS

Promoter of the Year
Biggie Chinoperekwei (Devine Assignments)
Arts Personality Awards n
Oliver Mtukudzi
Arts Service Award
Intwasa Festival KoBulawayo
Peoples’ Choice Award
Mukudzei Mukombe aka Jah Prayzah

12th EDITION NAMA WINNERS

Theatre AWARDS

Outstanding Actor
Charles Matare in Wusiku by Rooftop
Outstanding Actress
Nothando Nobengula
Outstanding Theatrical Production r
When Angels Weep – MNK Productions
Outstanding Director
Zane Lukas – Eclipsed - Reps

FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actor
Cyril Sadat Sanhewe in Kiriboni The Menace
Outstanding Actress
Qeqeshiwe Mntambo in Suku
Outstanding Screen Production Television
Delete
Outstanding Screen Production Full length
Suku
Outstanding Screen Production Short Film
Mind games
Outstanding Music Video
Amai Bhoyi

Spoken Word AWARDS

Outstanding Comedian
Carl Joshua Ncube
Outstanding Poet
Tatenda Chinoda

Literary Arts AWARDS

Outstanding Fiction Bookt
Taking the Lead by Sibongile Mnkandla
Outstanding Children’s Book
My daughter by Albert Nyathi,
Outstanding First Creative Published Work
Once a lover always a fool by Philani Amadeus Nyoni;

Visual arts AWARDS

Outstanding Mix-Media Work
Forbes Mushipe Melodies from the Mermaid.
Outstanding two Dimensional Work
Morning light by David Chinyau
Outstanding three Dimensional Work
Unto us a child is given by Israel Israel
Outstanding Exhibition
The Cycle Davina Jogi

MUSIC AWARDS

Outstanding Female Musician
Hope Masike
Outstanding Male Musician
Sulumani Chimbetu
Outstanding Album
Syllabus by Sulumani Chimbetu
Outstanding Song
Love Yemusoja “sniper” Donald Chirisa

Special AWARDS

Outstanding Promoter of the Year
Chipaz Promotions
Arts Personality
Mokoomba
Arts Servicer
Book Café
People’s Choice
Sulumani Chimbetu

11th NAMA EDITION WINNERS

DANCE AWARDS

Outstanding Group
Umkhathi Ensemble – The Pride Of Basarwa
Outstanding Female Dancer
Michelle Nativel
Outstanding Male Dancer
Mcintosh Jerahuni

VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding 2 Dimensional Work
Limitless Diversity - By Calvin Chimutuwah
Outstanding 3 Dimensional Work
Nguva Yekupembera - By Boet Nyariri
Outstanding Mixed Media
Barika by Forbes Mushipe

SPOKEN WORD AWARD

Outstanding Comedian
Simba Kakora aka Simba the Comic King
Outstanding Poet
Obert Dube

THEATRE/DRAMA AWARDS

Outstanding Actress r
Edith Katiji - The Come Back Michael Southall Jesus My Boy (Reps Theatre
Outstanding Theatrical Production
Burn Mukwerekwere - NKM Productions

LITERARY AWARDS

Outstanding First Creative Published Work r
The African Tea Cosy by Violet Masilo
Outstanding Children’s Book
Tindo’s Quest by Shimmer Chinodya
Outstanding Fiction Book
Lazaruses And Divases by Wellingtone Kusema

MEDIA AWARDS

Outstanding Journalist Print
Tony Mhonda : The Herald
Outstanding Journalist TV
Terence Mapurisana : ZBC
Outstanding Journalist Radio
Nqobile Malinga : ZBC

FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actor
Munyaradzi Chidzonga in The Gentleman
Outstanding Actress
Caroline Mashingaidze in The New Dawn
Outstanding TV Drama
New Dawn by Jasen Mphepho
Outstanding Screen Production
Pfuma by Jasen Mphepho
Best Music Video
Grown Up Kid by The Friends Of Joshua Trust

MUSIC AWARDS

Outstanding Female Musician
Olivia Charamba
Outstanding Male Musician
Sulumani Chimbetu
Outstanding Album
Ndimwari by Blessing Shumba
Outstanding Song
Nyika Zimbabwe by Charles Charamba

SPECIAL AWARDS

Arts Personality Award
Nkululeko Innocent Dube
Arts Personality Awards n
Oliver Mtukudzi
Arts Service Award
Tendai Mupfurutsa
Peoples’ Choice Award
Wallace Chirumiko a.k.a. Winky D
Peoples’ Choice Dance
Michelle Nativel

10th NAMA EDITION WINNERS

DANCE AWARDS

Outstanding Group
Iyasa Arts
Outstanding Female Dancer
Christie Clayton (National Ballet)
Outstanding Male Dancer
Makhula Moyo (Siyaya Arts)

VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding 2 Dimensional Work
Ropafadzo by Ngonidzashe Godfrey Tsiga
Outstanding 3 Dimensional Work
Asylum Seekers by Zakaraha Magasa
Outstanding Mixed Media
Imbwa Nyoro by Victor Nyakauru

SPOKEN WORD AWARD

Outstanding Comedian
Simba Kakora aka Simba the Comic King
Outstanding Poet
Obert Dube

THEATRE/DRAMA AWARDS

Outstanding Actress r
Edith Katiji - The Come Back Michael Southall Jesus My Boy (Reps Theatre
Outstanding Theatrical Production
Burn Mukwerekwere - NKM Productions

LITERARY AWARDS

Outstanding First Creative Published Work r
The African Tea Cosy by Violet Masilo
Outstanding Children’s Book
Tindo’s Quest by Shimmer Chinodya
Outstanding Fiction Book
Lazaruses And Divases by Wellingtone Kusema

MEDIA AWARDS

Outstanding Journalist Print
Godwin Muzari (The Standard)
Outstanding Journalist TV
Leonard Mabvara - (ZBC News)
Outstanding Journalist Radio
Joseph Mandizvidza -Voice of Zimbabwe

FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actor
Jasen Mphepo in Big House Small House
Outstanding Actress
Sandra Chidawanyika in Big House Small House
Outstanding TV Drama
Hona Mwana Wako
Outstanding Screen Production (Film)
Big House Small House by Rumbi Katedza
Outstanding Music Video
Woman of Rock by Willis Watafi produced by project 4tel

MUSIC AWARDS

Outstanding Choral Group
Kubatana Kwevatendi
Outstanding Musician
Sulumani Chimbetu
Outstanding Album
Igofigo by Walace Chirumiko (Winky D)
Outstanding Song
Mai Nga-a in Juice Card by Freddy Manjalima (Kapfupi)

SPECIAL AWARDS

Arts Personality Award
Albert Nyathi
Arts Service Award
Pakare Paye Arts Cent

9th NAMA EDITION WINNERS

DANCE AWARDS

Outstanding Group
National Ballet of Zimbabwe
Outstanding Female Dancer
Natalie Bradley of National Ballet
Outstanding Male Dancer
Mathias Julius - Tumbuka Dance Company

VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding 2 Dimensional Work
The Musician by Godwell Mkandla
Outstanding 3 Dimensional Work
Lets Please Mama by Boet Nyariri
Outstanding Mixed Media
Breeding Bull by Dominic Benhura

THEATRE/DRAMA AWARDS

Outstanding Actress
Eunice Tava in The New Road Michael Kudakwashe in Heal the Wounds & The New Road
Outstanding Theatrical Production
Heal the Wounds by Rooftop Promotions

LITERARY AWARDS

Outstanding First Creative Published Work r
Harare North by Brian Chikwava
Outstanding Children’s Book
The Man, Shaggy Leopard and the Jackal by Ignatius T Mabasa
Outstanding Fiction Book
The Fading Sun by David Mungoshi

MEDIA AWARDS

Outstanding Arts Reporter (Print)
Raisedon Baya (The Sunday News)
Outstanding Arts Reporter (Electronic: Television)
Terrence Mapurisana
Outstanding Arts Reporter (Electronic: Radio)
Hazvinei Sakarombe

FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actor
Dax Jackson from Fading Pictures
Outstanding Actress
Natsai Dzimwasha – Katakwa from Fading Pictures
Outstanding Screen Production (Film)
Tariro by Rumbi Katedza
Outstanding Music Video
Let’s Party by Soulbone

MUSIC AWARDS

Outstanding Choral Group
Mabasa Avatumwa
Outstanding Musician
Sulumani Chimbetu
Outstanding Album
This Time by Josphat Somanje
Outstanding Song
Handibvumein This Time by Josphat Somanje

SPECIAL AWARDS

Arts Personality Award
Black Umfolozi
Arts Service Award
Tengenenge Sculpture Community

8th NAMA EDITION WINNERS

DANCE AWARDS

Outstanding Group
Hloseni Dance Group
Outstanding Female Dancer
Viola Sibanda
Outstanding Male Dancer
Philani Mabasa

VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding 2 Dimensional Work
Illegal Diamond Panners by Joseph Mutsura
Outstanding 3 Dimensional Work
Dancing Taylor by Brian Banda
Outstanding Mixed Media
The African Village by Hodgeson Maera

THEATRE/DRAMA AWARDS

Outstanding Actress
Christmas Carol Tafadzwa Muzondo - Loupe
Outstanding Theatrical Production
Loupe - Produced by Patience Tawengwa

LITERARY AWARDS

Outstanding First Creative Published Work r
Harare North by Brian Chikwava
Outstanding Children’s Book
Tudikidiki by Memory Chirere
Outstanding Fiction Book
Ndafa Here? by Ignatius Mabasa

MEDIA AWARDS

Outstanding Arts Reporter (Print)
The Chronicle (columnist)-Joshua Nyapimbi
Outstanding Arts Reporter (Electronic: Radio)
Voice of Zimbabwe -Joseph Mandizvidza

FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actor
Charles Kapfupi - I want a Wedding Dress
Outstanding Actress
Sandra Chidawanyika - Sharing Day
Outstanding Screen Production (Film)
Thicker than Blood by Nowell Mvura
Outstanding Screen Production (Television Soap)
Legacies
Outstanding Music Video
Roots by Ben Mahaka

MUSIC AWARDS

Outstanding Choral Group
Vabati Vevhangeri
Outstanding Musician
Oliver Mtukudzi
Outstanding Album
Chamungarwire by Taruvinga Manjokota aka Sugar Sugar
Outstanding Song
Jehovha Ndibatsireiwo by Int. Apostolic Faith Church

SPECIAL AWARDS

Arts Personality Award
Douglas Vambe
Arts Service Award
Harare International Festival of the Arts ZBC/TV

7th NAMA EDITION WINNERS

DANCE AWARDS

Outstanding Group
Hloseni Dance Group
Outstanding Female Dancer
Pathisani Nyoni -Thandanani Women Ensemble
Outstanding Male Dancer
Taurai Moyo -Hloseni Arts

VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding 2 Dimensional Work
Option B by Wycliffe Mundopa
Outstanding 3 Dimensional Work
Blooming Flower by Onias Mupumha
Outstanding Mixed Media
Berejena by Victor Nyakauru

THEATRE/DRAMA AWARDS

Outstanding Actress
Kudzai Chimbaira -Anatol
Outstanding Actor
Madam Speaker Sir -Antonny Tongani
Outstanding Theatrical Production
Madam Speaker Sir by Savanna Arts

LITERARY AWARDS

Outstanding First Creative Published Work
Coming Home by Olley Tsino Maruma (Gonamombe Press)
Outstanding Children’s Book
The Woodcutter by Enock Chihombori (Lleemon Publishers)
Outstanding Fiction Book
The Uncertainty of Hope by Valerie Tagwira (Weaver Press)

MEDIA AWARDS

Outstanding Arts Reporter (Print)
Wonder Guchu The Herald
Outstanding Arts Reporter (Electronic: Television)
Terrence Mapurisana ZBC News
Outstanding Arts Reporter (Electronic: Radio)
Takawira Dururu ZBC News

FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actor
Prince Zulu “Snake” in Amakorokoza
Outstanding Actress
Evangelista Mwatse “Jeanne” in Small House Saga
Outstanding Screen Production (Film)
Eva Adaptor Directed by Allan Muwani
Outstanding Screen Production (Television Soap)
Estate Blues
Outstanding Music Video
"Tomudana” by Sabastian Magacha
Outstanding Screen Production (Television Drama)
Izolo Yizolo by Thoko Zulu

MUSIC AWARDS

Outstanding Choral Group
St Francis Anglican Waterfalls
Outstanding Musician
Alick Macheso
Outstanding Album
Ndomusiya Nani? by Sulumani Chimbetu
Outstanding Song
Wakanaka by Tongai Moyo

SPECIAL AWARDS

Arts Personality Award
Tsitsi Dangarembga
Arts Service Award
Lazarus Takawira

People’s Choices

Music
Alick Macheso
Film & Television
Shamiso Fernando
Dance
IYASA
Visual Arts
Victor Nyakauru

6th NAMA EDITION WINNERS

DANCE AWARDS

Outstanding Group
Zvido Zvevanhu Dance Ensemble
Outstanding Female Dancer
No Nominees
Outstanding Male Dancer
Enoch majeza-pasichigare group

VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding 2 Dimensional Work
African woman’ by Mercy Moyo
Outstanding 3 Dimensional Work
women celebration’ by semina mpofu
Outstanding Mixed Media
No entries

THEATRE/DRAMA AWARDS

Outstanding Actress
Eunice Tava –intimate affairs Outstanding Actor Mandla Moyo-tomorrow’s people
Outstanding Theatrical Production
Tomorrow’s people- amakhosi raisedon baya

LITERARY AWARDS

Outstanding First Creative Published Work r
The hunted trail by phillip chidavaenzi
Outstanding Children’s Book
Buffy the buffalo by john kapuya
Outstanding Fiction Book
Strife by shimmer chinodya

MEDIA AWARDS

Outstanding Arts Reporter (Print)
Cathrine Mthombeni - The Sunday News
Outstanding Arts Reporter (Electronic: Radio)
Richard Runzvindo - ZBC News
Outstanding Arts Reporter (Electronic: Outstanding Television
Terrence Mapurisana – ZBC News

FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actor
Jabulani Dhlamini –estate blues
Outstanding Actress
Tendai j. Chakanyuka-the small house saga
Outstanding Screen Production (Television Soap)
Studio 263
Outstanding Music Video
Mbudzi by Ellena Kupusa smith

MUSIC AWARDS

Outstanding Choral Group
Chitungwiza Harmony Singers
Outstanding Musician
Oliver Mtukudzi
Outstanding Album
Pfimbi yangu by alexio kawara
Outstanding Song
Tinodanana-alexio kawara

SPECIAL AWARDS

Arts Personality Award
Albert Nyathi
Arts Service Award
Tsitsi Dangarembga

5th NAMA EDITION WINNERS

DANCE AWARDS

Outstanding Group
IYASA
Outstanding Female Dancer
Consolata Ngwenya-Amavithikazi
Outstanding Male Dancer
Gibson Sarari-Zvido Zvevanhu Dance Ensemble

VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding 3 Dimensional Work
“Friends” By Precious Sikhulile
Outstanding Mixed Media
Worship” By Masimba Hwati

THEATRE/DRAMA AWARDS

Outstanding Actress
Kudakwashe Maradzike-In Love At crossroads Arnold Chirisa In Love At Crossroads
Outstanding Theatrical Production
Lena And Boesman-Masvingo Drama Circle

LITERARY AWARDS

Outstanding First Creative Published Work r
Sonatas by Deon Marcus
Outstanding Children’s Book
Isigwebo Sikampisi by Bernard Ndlovu
Outstanding Fiction Book
Totanga Patsva by Memory Chirere

FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actor
Zenzo Nyathi -Mzambane In Amakorokoza
Outstanding Actress
Tinopona Katsande-Joyce In Studio 263
Outstanding Screen Production (Television Soap)
Amakorokoza
Outstanding screen production [film]
Tanyaradzwa Produced By Dorothy Meck

MUSIC AWARDS

Outstanding Choral Group
Chitungwiza Harmony Singers
Outstanding Musician
Hosia Chipanga
Outstanding Album
Nhava By Oliver Mutukudzi
Outstanding Song
Nanhasi By Shingisai Siluma

SPECIAL AWARDS

Arts Personality Award
Dominic Benhura
Arts Service Award
Delta Corporation

4th NAMA EDITION WINNERS

DANCE AWARDS

Outstanding Group
Tumbuka Dance Company
Outstanding Female Dancer
Maidei Mupozo (Hwamanda Dance Troupe)
Outstanding Male Dancer
Future Sibanda (IYASA)

VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding 3 Dimensional Work
Lady with Backside by Tafadzwa Musiri h5>Outstanding 2 Dimensional Work Passage of Time by David Chinyama
Outstanding Mixed Media
The Swimmers by Dominic Benhura

THEATRE/DRAMA AWARDS

Outstanding Actress
Nomalanga Sibanda “The Naked Truth” by Bambelela Arts Ensemble by Nelson Mapako Naison Dube “The Naked Truth” by Bambelela Arts Ensemble
Outstanding Theatrical Production
“Outcast” Written and Directed

LITERARY AWARDS

Outstanding First Creative Published Work r
Ndozviudza Aniko? by Farai Nyandoro
Outstanding Children’s Book
Dream of Stones by Chief K. Masimba Biriwasha -UMvundla Uqila UNdlovu by Bernard D. Ndlovu
Outstanding Fiction Book
Masimba by Chiedza Musengezi(Ed.)

FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actor
Tongai Anold Chirisa aka Detective Trevor Davis in Studio 263
Outstanding Actress
Margaret Randasi aka Mama kaVikintonga in Amakorokoza
Outstanding Screen Production (Television Soap)
Studio 263
Outstanding screen production [film]
Blood Stones
Outstanding musical video
Chipohwiro by Another Trybe
Outstanding screen production (Television - Drama)
Amakorokoza

MUSIC AWARDS

Outstanding Choral Group
Chitungwiza Harmony Singers
Outstanding Musician
Alick Macheso and Orchestra Mberikwazvo
Outstanding Album
Qaya Musik by Africa Revenge
Outstanding Song
Tichamuona by Fungisai Zvakavapano (Mashavave)

SPECIAL AWARDS

Arts Personality Award
Oliver Mtukudzi
Arts Service Award
Laina and Kenneth Mataka

3th NAMA EDITION WINNERS

DANCE AWARDS

Outstanding Group
Umkhathi Theatre Works
Outstanding Female Dancer
Sandra Ndebele
Outstanding Male Dancer
Exhibit Simango - Air Force of Zimbabwe Dance Group
Best Imbube Group
Ihawu Lesizwe

VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding 3 Dimensional Work
The Chief by Victor Fire h5>Outstanding 2 Dimensional Work Loving Song by Tommy Ndebele
Outstanding Mixed Media
Objects of Power by Tapfuma Gutsa

THEATRE/DRAMA AWARDS

Outstanding Actress
Joyce Mpofu - Wedding Night Zenzo Nyathi Rags and Garbage Part 2
Best Scriptwriter
Raisedon Baya Rags and Garbage Part 2
Best Theatrical Production
Madman and Fools – Amakhosi
Best Director
Walter Muparutsa - Wedding Night

LITERARY AWARDS

Outstanding First Creative Published Work r
Muchareva . By Tevengwa Machekano Nhongo
Outstanding Children’s Book
Danani the Albino Boy -UMvundla Uqila UNdlovu by Bernard D. Ndlovu
Outstanding Fiction Book
Noma Kanjani Kayiphele Linto! By Bekithemba Ncube
Best Published Research
Women in Prison - A Tragedy of Life by Chiedza Musengezi & Irene Staunton (Eds.)

FILM AND TELEVISION AWARDS

Best scriptwriter
Abraham Mvendesi – Secrets
Best Director
Raisedon Baya – Thubalami
Best Actor
Taurai Muswere (aka Thuba) - Thubalami
Best Actress
Tatenda Mavetera (aka Tendai Jari) - Studio 263
Best Screen Production
Thubalami by Raisedon Baya

MUSIC AWARDS

h5>Best Music Video Chipo Babe by Tendai Mupfurutsa
Best Selling Album
Zvido Zvenyu Kunyanya by Alick Macheso
Most Promising Musician/Group
Most Promising Musician/Group
Best Selling Jazz Album
Shungu by Tanga Wekwa Sando
Outstanding Song
Tichamuona by Fungisai Zvakavapano (Mashavave) h5>Best Selling Mbira Album Toita Zverudo by Mbira DzeNharira

SPECIAL AWARDS

Arts Personality Award
Dominic Benhura
Arts Service Award
Cont Mhlanga